Opublikowany przez: Familiepl 2022-05-23 08:19:42
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Tuva Mathilde Løland on Unsplash
Śmierć łóżeczkowa (SIDS) to koszmar wielu rodziców malutkich dzieci. Mimo, że nie zdarza się bardzo często, dosłownie spędza rodzicom sen z powiek i powoduje duży stres. Co to jest śmierć łóżeczkowa i czy można jej uniknąć?
Zespół nagłego zgonu niemowląt w czasie snu potocznie nazywany jest właśnie śmiercią łóżeczkową (z ang. SIDS). Określenie tym terminem śmierci dziecka następuje wówczas, gdy maluch wcześniej nie chorował na żadne choroby, ani nie miał problemów ze zdrowiem, a autopsja nie wykazała bezpośredniej śmierci dziecka i udziału osób trzecich. Przyczyna śmierci łóżeczkowej nie jest znana, a statystyki wskazują, że dotyka ona 0,8 do 2 niemowląt na 1000 żywych urodzeń. Najczęściej śmierć łóżeczkowa zdarza się dzieciom od 2 do 4 miesiąca życia, rzadko dotyczy ona młodsze niemowlęta. Specjaliści wskazują jednak na kilka czynników, których stosowanie może pozwolić uniknąć śmierci łóżeczkowej.
Mimo, że dokładne przyczyny śmierci łóżeczkowej niemowląt nie są znane, wskazuje się kilka potencjalnych czynników, którą mogą jej sprzyjać i zwiększać ryzyko zgonu podczas snu. Śmierć łóżeczkowa może częściej występować w przypadku niemowląt, które urodziły się przedwcześnie, z niską masą urodzeniową. Mogą jej sprzyjać także powikłania i problemy podczas ciąży, komplikacje przy porodzie, poronienia wcześniejszych ciąż u matki, a także wystąpienie śmierci łóżeczkowej w przypadku rodzeństwa.
Specjaliści uważają, że śmierć łóżeczkowa pojawia się w wyniku niedotlenienia dziecka, jednak teoria ta nie została do końca potwierdzona. Warto jednak stosować się do zaleceń, które mogą pomóc ograniczyć możliwość wystąpienia śmierci łóżeczkowej lub jej uniknąć.
- nie układać dziecka do spania na brzuchu, gdyż pozycja taka może sprzyjać śmierci łóżeczkowej,
- nie używać poduszeczek do spania dla maluszków,
- nie przegrzewać niemowlęcia – ubierać go odpowiednio do temperatury otoczenia, a podczas snu dziecka utrzymywać temperaturę 18-21 stopni,
- unikać palenia papierosów wśród osób z otoczenia dziecka, udowodniono bowiem, że kontakt ze szkodliwymi substancjami z papierosów (także w ciąży) może powodować zatrucie dziecka i zwiększać ryzyko SIDS,
- nie należy również spać z dzieckiem w jednym łóżku – zauważono, że wśród dzieci dotkniętych śmiercią łóżeczkową, sporo było takich, które spały w łóżku z rodzicami lub rodzeństwem.
Bibliografia:
Perz S., Steinborn B., Zespół nagłej śmierci niemowlęcia, Neurologia Dziecięca 2010
BMJ, Siblings of infants who have died suddenly and unexpectedly at 10-fold risk of same death,
CZYTAJ TEŻ >> WHO alarmuje: polskie dzieci tyją najszybciej w Europie
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.